Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE skupiny

18. 7. 2007

HISTORIE

21. Září 1980
Na začátku školního roku se v Jičíně poprvé potkávají (v 5. třídě ZDŠ) budoucí dlouholetí kamarádi Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný).

1987
Po různých studentských kapelách (Jičínský devastační sbor, Vopaly), u nichž bylo největším problémem to, na co budou jejich členové hrát, vzniká první hudební seskupení v plném slova smyslu - Starý hrady. Podařilo se to díky tomu, že se Pavel Grohman stává správcem školní hudební aparatury na stavební průmyslovce v Hradci Králové a postupně ji celou přemístí domů do Jičína. Duo Grohman - Novotný získává na inzerát spoluhráče (Kopiary, Jampílek). Zkoušky probíhají v zámku Staré Hrady (odtud název), přičemž další aparaturu zapůjčuje tehdy nezbytný zřizovatel ZOSSM Libáň. Jelikož kapela nikdy neudělala tehdy pro veřejné vystupování nezbytné přehrávky, vystupuje vždy pololegálně - zpravidla jsou koncerty zaštítěny soukromou oslavou narozenin apod. Koncerty: zámek Staré Hrady, Robousy u Jičína (s kapelou Dr.Mozse).

1988
Grohman a Novotný začínají poslouchat punk, Kopiary s Jampílkem směřují k metalu, takže se jejich cesty záhy rozcházejí. Vznikají St.Hadry, které se orientují na veselou punkově zaměřenou muziku. Kapela zkouší ve Veliši u Jičína v domě Grohmanů poté, co byli vyhnáni ze Starých Hradů po jednom násilně ukončeném koncertu příslušníky VB v zámku ve Starých Hradech (klidnou východočeskou vesničku tehdy navštívilo množství pankáčů). Novotný je přijat na Pražskou DAMU, kde se seznamuje s Rajchertem a Seydlerem (později divadelní režisér). Vznikají první dochované nahrávky ze zkušebny - kazety The Final Condom a Organizovaná radost, na kterých se objevují písně, z nichž některé jsou dodnes součástí repertoáru Chinaski.

1989
St.Hadry zahrály na svatbě svého kamaráda a zvukaře Pavla Bureše, budoucího majitele firmy KaB Music. Po Listopadové revoluci se konají po celé republice koncerty na podporu Občanského fóra. Jeden z nich probíhá v prosinci v Jičíně ve sportovní hale, vystupují zde mj. Jičínské skupiny Dr.Mozse a St.Hadry, které si vzájemně vypomáhají i personálně. Se St.Hadry zde poprvé vystupuje Petr Rajchert (tehdy zpěv, píšťalka). Přijíždí se podívat i Jirka Seydler a stává se posledním chybějícím členem kapely.

1990
V Únoru se odehrává první vystoupení již tradiční sestavy St.Hadrů na festivalu v Dobrušce. Pavel Grohman se stěhuje do Prahy, kde chce studovat scénografii na DAMU, ale není přijat. Účast na divadelním festivalu COD (Civilní Obrana Divadlem) pořádáném spolkem Kašpar, který poskytuje kapele zkušebnu a prvního manažera. Kapela začíná vystupovat v pražských klubech. V říjnu vzniká ve studiu Mikiho Jelínka v Praze první studiová demo nahrávka.

1991
Skupina koncertuje, kde se dá - po hospodách a v klubech po celé republice snad se všemi kapelami tehdejší hudební scény (Orlík, Tři sestry, Visací zámek, Plexis). V létě festival v České skalici - první český Woodstock. V Září skupina točí v pražském studiu Free a Ball další demo nahrávky. První písničky se sporadicky objevují v rádiích.

1992
V listopadu ze skupiny odchází Petr Rajchert, kterému se nedaří časově skloubit divadlo (angažmá v Liberci), muziku a budoucí manželku. Pavel Grohman hostuje ve skupině Zirkus Odvážná srdce.

1993
Zirkus Odvážná srdce koncertují ve Francii a v Belgii. Natáčejí desku pro firmu Jiřího Zmožka Carmen. Z Odvážných srdcí přichází do St.Hadrů Denis Lucas. Kapela píše nové písničky (Zuby umělý, Vo co de, Moc toho nevim, Jakoby nic...). V dubnu se rozbíhá spolupráce se skupinou Hudba Praha - St.Hadry hrají často jako předkapela.

1994

Únor
Na místo denise lucase přichází kytarista vláďa šádek.
Březen
V produkci kytaristy Bohouše Zatloukala (Hudba Praha) vzniká ve studiu Milana Sotáka v Praze další demo snímek, kterým se skupina prezentuje v rádiích a hudebním vydavatelstvím. Firma KaB Music přichází s nabídkou vydání desky.
Duben
Do skupiny se vrací Petr Rajchert, který nemůže žít bez muziky. Skupina se pod vlivem amerického spisovatele Charlese Bukowského přejmenovává na Chinaski (Bukowského autobiografická postava v jeho dílech).

1995

Únor
Vláďu Šádka nahrazuje kytarista a hráč na foukací harmoniku Robert Jína, který současně pracuje jako zvukař Hudby Praha.
Duben
Festival Drop In v pražské Lucerně. Vzniká logo Chinaski - svítící žárovka symbolizující zdroj pozitivní energie. Petr Rajchert se začíná prosazovat jako herec na televizní obrazovce, kde vedle pohádkových postav získává jednu z hlavních rolí připravovaného seriálu Život na zámku, ve kterém se objeví i hudba a logo Chinaski.

Květen
Je rozhodnuto o natáčení desky, jejímž vydavatelem jsou KaB Music z Jičína a MARS Promotion z Prahy (proslul pořádáním koncertu Rolling Stones, Joe Cockera, Bon Jovi...). Producentem se stává česká kytarová legenda Radim Hladík a kytarista Hudby Praha Bohouš Zatloukal.
Červenec, Srpen
Natáčení desky ve studiu Propast Petra Jandy, na desce se objevují jako hosté zpěvačky Hudby Praha Jarmila Jamajka Koblicová, Daniela Starhonová a vynikající jazzový saxofonista František Kop.

Září
Natáčení prvního klipu Chinaski Pojď si lehnout
- režie: Jan Hřebejk (Šakalí léta, Na vlastní nebezpečí...)
- kamera: Štěpán Kučera
- produkce: Jakub Mejdocký
- hrají: Chinaski a Eva Stanislavová

Listopad
Vychází první album Chinaski, křest desky v domácím Jičíně (25.11.)

Prosinec
Křest desky v pražském Lucerna Music Baru (13.12.) (začíná dlouhodobá spolupráce kapely s Lucerna Barem) skupina se účastní natáčení filmu Petra Zelenky Mňága: Happyend.

1996

Leden
Skupina vítězí v klipové soutěži S.O.S. na TV Premiéra, v hitparádách rádia Černá hora a RCL Liberec, podstatně stoupá návštěvnost koncertů

Únor
Premiéra představení Turcaret v pražském divadle Labyrint - skupina je ústředním bodem hry - tvoří hudební doprovod představení a podílí se i herecky, režie Jiří Fréhar. Hra se na programu divadla drží přes rok. Ze zdravotních důvodů odchází dlouholetý baskytarista Jiří Seydler, na jeho místo přichází zkušený hráč Luděk Adámek (Ex-Dux, Vitacit, Arakain...).

Březen
Chinaski vystupují naživo v televizi ve Snídani s Novou, kde mají pro sebe celkem přes půl hodiny vysílacího času. Festival drop in v pražské Lucerně.

Duben
Skupina natáčí v Ostravě ve Studiu C skladbu Mňágy a Žďorp Hodinový Hotel na soundtrack k filmu Mňága: Happyend. Probíhá řada úspěšných koncertů na severní Moravě.

Květen
Chinaski vystupují v Brně před rock'n rollovou legendou Chuckem Berrym.

Červen
Film Mňága: Happyend přichází do kin, přičemž si některá rádia vůbec nepovšimla, že Hodinový hotel hrají Chinaski, a klidně ho uvádějí jako Mňága a Žďorp. Je rozhodnuto o natáčení druhé desky Chinaski - vydavatelem se stává firma BM Music (např. Lucie, Wanastowi vjecy, Hegerová...) v koprodukci s MARS Promotion a KaB Music.

Červenec
Skupina opět vystupuje ve Snídani s Novou.

Kapela hojně koncertuje (cca 15 x měsíčně) a koncerty mají výbornou návštěvnost. Řada festivalů včetně toho největšího u nás - v Trutnově.

Září
Ze skupiny odchází do Garage Tonyho Ducháčka kytarista Robert Jína, na jeho místo přichází František Táborský (bývalý kytarový technik Lucie a člen skupiny Tupá kudla / Prášek), který za Roberta zaskakoval již při představeních v divadle Labyrint.

Říjen, Listopad
Skupina jede jako předkapela na posledním turné skupiny Hudba Praha, zakončeném v prosinci ve velkém sále Lucerny. Chinaski úspěšně vystupují na Slovensku.

Prosinec
Odhází Luděk Adámek a na jeho místo přichází Adam Stivín, syn slavného českého jazzového hudebníka, bratr bubeníka skupiny Kurtizány z 25. avenue a taktéž bratr výborné herečky (ND, Na Zábradlí...). Ve vysílání rádia Černá hora a RCL Liberec již přes rok bodují skladby z první desky Chinaski. Chinaski se umisťují na 67. místě ankety Český slavík.

1997

Únor
Natáčení druhého klipu Chinaski Podléhám
- režie: Vladimír Michálek
- kamera: Martin Duba
- produkce: Milan Pešík
- hrají: Chinaski a návštěvníci Lucerna Music Baru

Duben, Květen
Chinaski se stávají vítězi Velkého kolotoče tv pořadu "60" s klipem Pojď si lehnout. Ve studiu SONO v Praze kapela točí druhou desku. Natáčení se účastní řada hostů (jazzoví muzikanti František Kop a Michal Gera, Lešek Semelka a další). Hudební produkci má opět na starosti Radim Hladík. Tradiční účast na festivalu Drop In v pražské Lucerně. Film Mňága: Happyend vychází na videokazetách.

Červen
Na festivalu Sun '97 v pražské Sportovní hale vystupují Chinaski vedle INXS, Sheryl Crow, New Model Army...

Červenec, Srpen
Koncerty, festivaly - pořád dokola kolem... Chinaski se stávají hvězdami prvního večera Trutnovského megafestivalu.

Září
Chinaski se potřetí objevují ve Snídani s Novou, kde hrají opět formou unplugged. V televizi Prima hraje kapela živě v pořadu Párty. Vychází vzpomínkové album St.Hadry: PraChinaski v přísně omezeném číslovaném nákladu 500 CD a 500 MC, kde je shrnut dosavadní vývoj kapely z let 1988 až 1996 (dema, koncertní nahrávky, rarity). Vychází promo singl Chinaski Dlouhej kouř, který se brzy hraje ve většině českých rádií.

Říjen
Přichází na svět druhá deska Chinaski Dlouhej kouř. křest desky v Jičíně (18.10.) a v Praze - Lucerna Bar (23.10.). Následuje nekonečný kolotoč rozhovorů v rádiích, pro noviny a časopisy. Skupina natáčí třetí klip Dlouhej kouř
- režie: Petr Strnad
- kamera: David Ployhar
- produkce: Milan Pešík
- hrají: Chinaski, Adélka Decastello a kompars
Chinaski poprvé na titulní stránce (časopis Satelit)! Chinaski se s albem Dlouhej kouř dostávají do oficiální české hitparády Top 40, která vychází z nejprodávanějších titulů v ČR a sestavuje ji každý týden IFPI. Deska se zde udrží téměř 50 týdnů, nejvyšší dosažené místo: 9. Řada koncertů je vyprodána již v předprodeji.

Listopad
Účast na CD kompilaci SUN '97 vydané k letnímu festivalu. Klip Dlouhej kouř se drží 3 týdny v hitparádě ESO TV Nova, rovněž 3 týdny v S.O.S. na TV Prima, kde navíc 2 x zvítězil. Písnička Dlouhej kouř se stává nejhranější českou písničkou v českých rádiích.

Prosinec
Titulní stránky a velké rozhovory v časopisech Big beng! a Melodie. Vzhledem k velkému zájmu začínají hrát Chinaski v některých místech dva dni po sobě. Za tři měsíce je prodáno přes 15.000 nosičů desky Dlouhej kouř, stále se úspěšně prodává i první album. Chinaski na 48. místě ankety Český slavík.

1998

Leden
Kapela se objevuje v úzkých nominacích na Výroční ceny České Hudební Akademie za rok 1997 v kategoriích: Skupina roku, Alternativní scéna, Skladba roku a Videoklip roku. Vychází druhý singl Chinaski na podporu prodeje obou desek s písněmi Stejně jako já / Dlouhej kouř / Podléhám (do měsíce budou všechny tři písně klipově ztvárněny).
časopis Big Beng! - čtenářská anketa 1997:
objev roku - domácí 1. místo Chinaski
kapela roku - domácí 10. místo Chinaski
album roku - domácí 10. místo Dlouhej kouř
radost roku - domácí 14. místo koncert Chinaski

Únor
časopis Popcorn - čtenářská anketa 1997:
domácí hudební skupina 1. místo Chinaski
domácí písnička 8. místo Dlouhej kouř
časopis Rock a Pop - čtenářská anketa 1997:
skladba domácí 1. místo Dlouhej kouř
objev domácí 2. místo Chinaski
klip domácí 6. místo Dlouhej kouř
časopis Bravo - čtenářská anketa Zlatý Otto 1997:
rock/heavy/punk 9. místo Chinaski
Natáčení klipu Stejně jako já
- režie: David Sís
- kamera: Jiří Zeiner
- produkce: Filip Sirotek
- hrají: Chinaski a Alice Kořenková
Začíná několikaměsíční celostátní turné na podporu desky Dlouhej kouř (cca 20 koncertů měsíčně). Píseň Stejně jako já se dostává na 25. místo oficiální hitparády nejhranějších skladeb na českých rádiích. Z českých písní je na třetím místě. Na francouzském hudebním tv kanálu MCM běží reklama na předávání výročních cen časopisu Rock a Pop s klipem Dlouhej kouř. rozhovor s Chinaski natočený při předávání těchto cen bude na MCM rovněž odvysílán. Píseň Dlouhej kouř je zařazena na kompilaci Ceny Hudební Akademie '97 - nominace.

Březen
časopis spark - čtenářská anketa 1997:
domácí skladba roku 1. místo Dlouhej kouř
Písnička Dlouhej kouř zařazena na další výběrovku - Formule Pop 1, kterou vydal Český rozhlas na CD/MC.

Duben
časopis Rock Report - čtenářská anketa Žebřík '97:
skladba roku 1. místo Dlouhej kouř
překvapení roku 1. místo Chinaski
album roku 6. místo Dlouhej kouř
videoklip roku 6. místo Dlouhej kouř
skupina roku 7. místo Chinaski
zážitek roku 5. místo Chinaski live
zpěvák roku 22. místo Petr Rajchert
průser roku 19. místo Chinaski
KaB Music / MARS Promotion / FC Chinaski vydávají k probíhající šňůře koncertů brožuru věnovanou výhradně Chinaski a lidem kolem nich doplněnou různými radůstkami (plakát, samolepka...). Tourbook jde opravdu na dračku.
Česká televize zaznamenává koncert v pražském Lucerna Music Baru. Francouzský hudební kanál MCM v pořadu Label po celý týden vysílá mj. i klipy Chinaski.

Květen
Chinaski se objevují v pořadu TV Nova "Rozjezdy pro hvězdy" (spolu s Lucií). V hudebním i nehudebním tisku se pravidelně objevují články, rozhovory, fotky i plakáty.
25.5.1998 dostávají Chinaski v pražské restauraci Chelseas zlatou desku za 27000 prodaných nosičů s Dlouhým kouřem. Zároveň je oficiálně oznámena spolupráce s firmou Jim Beam a jejich společné podzimní turné, které vyvrcholí v prosinci koncertem v Lucerně.

Červen
Chinaski hrají na stadionu Sparty Praha při oslavě zisku titulu mistra fotbalové ligy 97/98. Akce je předčasně ukončena sprškou kamení několika "skalních fandů Sparty". Kapelu vyhánějí pokřiky Smrt feťákům! apod. Nepomáha ani vystoupení Horsta Siegla... Kolektiv feťáků absolvuje v červnu také čtnáctidenní soustředění v klubu AION v Lomnici n.Popelkou a plodí skladby na třetí desku.

Srpen
Chinaski vystupují v Brně na festivalu SUN mj. před The Cure.

Září
V rámci festivalu "Jičín - město pohádky" vystupují Chinaski v tomto městě před 800 fanoušky v cirkusovém stanu.
Vítězem soutěže "Jim Beam rock" se stává kapela November Second, která bude doprovázet Chinaski na 14 podzimních koncertech.Chinaski mají písničku "Stejně jako já" na výběrech "Jágr hity" (Polygram) a "Formule pop 2" (Český rozhlas).

Říjen
Téměř po roce (přesně po 48 týdnech) vypadává album "Dlouhej kouř" z hitparády nejprodávanějších desek Top 40, ve které dosáhlo nejvýše na 9. místo. Chinaski točí další pracovní demonahrávky písniček pro připravované třetí album, které by mělo vyjít na jaře 1999. Prodej desky "Dlouhej kouř" přesáhl 40000 kusů.

Listopad
ČT2 pořizuje záznam koncertu Chinaski v pražském klubu Akropolis. Další výběrovka s písničkou Chinaski - "Podléhám" na "Haló, tady Medúza" od firmy Polygram. Firma BM Music se stává součástí nadnárodní firmy Universal se všemi svými interprety, tedy včetně Chinaski. Turné na Slovensku obsahuje pět koncertů. Televize Galaxie uvádí pořad "3 x s... Chinaski", ve kterém uvedla 3 klipy.

Prosinec
14. prosince vrcholí "Jim Beam tour" koncertem v pražské Lucerně, kterou Chinaski zaplnili a podali jako vždy perfektní výkon. Od února příštího roku budou pokračovat koncerty v Lucerna Music Baru...

1999

Leden
Česká televize vysílá 15. 1. 1999 zkrácený záznam z listopadového koncertu v paláci Akropolis.Chinaski ve studiu Live a Load natáčejí demo ke třetí desce. Píseň Dlouhej kouř byl podle Zpravodaje OSA v roce 1998 nejhranější českou skladbou vůbec.

Únor
Chinaski uveřejňují bližší i když ne zcela konkrétní informace o připravovaném albu. Termín vydání je stanoven na 15.4.1999. Producentem je opět Radim Hladík.
24. a 25. se koná dvojkoncert Chinaski v pražském Lucerna Music Baru
26. února ráno začali Chinaski nahrávat novou desku. Studio Bunkr.

Duben
Vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se úplně stejně - 1. signální. (6. nejhranější skladba - vč. zahraničních - v českých radiích) Vydání desky se odkládá na přelom dubna a května

Květen
17. května vyšla další deska Chinaski, která nese název 1.signální.

Natáčení klipu 1. Signální. Režie Petr Strnad
20. května proběhl křest nového cédéčka v Lucerna Music Baru. Jako kmotr přišel Boris Rösner...

Červenec
31. července koncertují Chinaski na Benátské noci...

Srpen
Oficiální zdroje zevnitř kapely uvádějí, že na podzim vyjedou Chinaski na turné po Čechách a po Slovensku. Koncem měsíce probíhá desetidenní soustředění v severočeském Chomutově. Tím začíná příprava čtvrté desky.
Vychází singl Jen počkej! Natáčení klipu Jen počkej!
Režie Vladimír Michálek
kamera Martin Duba
produkce Milan Pešík

Září
Do kapely přichází další člen, trumpetista Ježek (Martin Kulhavý), jinak trumpetista skupiny Švihadlo. Promošňůra po slovenských televizích a rádiích.

Říjen
Probíhá šňůra po slovenských městech, společně se skupinou HEX. Vychází singl Jaxe

Listopad
Začíná největší část podzimního turné po zemích českých, většina opět se skupinou HEX, která vyvrcholí v prosinci vánočními koncerty v pražském Lucerna Music Baru.

Prosinec
Koncerty, koncerty, koncerty, mj. Silvestr v Lucerna Music Baru

2000

Leden
Stejně jako v roce 1992 Petr Rajchert nestíhá herectví a rodinu a z Chinaski odchází.

Únor
Po vzájemné dohodě odchází i Adam Stivín. Kvartet ještě odjíždí koncem února na tři dny zapařit do Berlína. Jaxe je absolutně 2. nejhranější skladbou na českých rádiích.

Březen
Trumpetista Ježek odchází k Hradní stráži. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí.( Buty 35%, JAR 33%, Chinaski 32%) Pro případ náhodného ocenění a následného živého vystoupení byla připravena unplugged verze Jaxe s kontrabasistou Tadeášem Messanym. (Šum svistu , Ecstasy of St.Theresa aj.)

Duben
Trio Malátný - Táborský - Grohman natáčí ve studiu CI-5 čtrnáctipísňové demo Méně cukru - více chuti jako základ k nové desce. Na demu hraje na baskytaru Zbyšek Kordač (Ánima, Petr Muk…), který se s kapelou účastní i dvou TV natáčení.

Květen
Nový singl Kutil. Duo Malátný - Táborský reprezentuje Chinaski na charitativním koncertě pro nadaci Terezy Maxové (unplugged). Ve stejný den (27.5.) se odbývá mediální premiéra nové sestavy- na TV Prima v pořadu Modelka roku (playback).

Červen
Chinaski odjíždějí na čtrnáct dní opět do Chomutova, kde zkouší materiál na novou desku a tmelí kolektiv. Výsledkem tmelení je sestava: Michal Malátný - zpěv, kytara; Franta Táborský - zpěv,kytara; Macrela Chmelířová - baskytara; Štěpán Škoch - zpěv, saxofony, flétny; Petr Kužvart - zpěv, trubka, perkuse; Pavel Grohman - bicí.
Pokud se ptáte, kde se noví členové vzali, tak: Petr hrál s Pavlem ve skupině Odvážná Srdce (viz. 1992), Štěpán hrál s Petrem v Šumu Svistu, a Macrela hrála stejně jako Franta v Prášku.
Dalším nezanedbatelným výsledkem je nové, tentokrát třináctipísňové demo s dalším materiálem na desku.
Michal a Frantou vystupují za kapelu na charitativním koncertě pro nadaci Paraple. (21.6.)

Červenec
Prodej desky Dlouhej kouř dosáhl magické hodnoty 50.000ks, což znamená: Platinová deska! 1. Signální zatím chybí k tomuto číslu necelých 1000 desek! Píseň Kutil je 9. v absolutním pořadí nejhranějších skladeb.

Srpen
Začíná natáčení čtvrté desky Chinaski. Producentem je Michal Pekárek, který s Chinaski spolupracoval už na 1.Signální.

Září
Stále studio. Nejdřív se natáčí u Jona Murcha v Holešovicích (na desce se ale z toho nic nepoužije), pak Landscape na zámku v Brandýse n.Labem, souběžně s tím ve studiu Balance (studio Michala Pekárka a Honzy Muchowa) , CI5 (Frantovo domácí studio), Languid (Žibusovo domácí studio), Mars (ProTools Mars Promotion). Míchá se ve studiu ORM.
První regulérní koncerty po devíti měsících těhotenství. Poprvé:2.9.- Jihlava- akce rádia Vysočina, odhady hovoří o 5 - 8 tisícich diváků. Další koncerty následují.

Říjen
Nový singl Klára.
Koncerty, rozhovory, studio a tak dokola. Unplugged TV vystoupení ve Snídani s Novou.
Natáčení klipu Klára.
Režie Tereza Kopáčová
kamera Martin Čech
produkce Attila Kováč

Listopad
6.11.2000 vychází nová deska Na na na a jiné popjevky. Singl Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.

Prosinec
Hlasování v Anketě Český Slavík 2000 znamená 5.místo - pokračování trendu Top 5 z minulých let. Písnička Klára tráví celý měsíc na výsluní a je nejhranější skladbou českých rádií.

2001

Leden
Koncertní pauzička - jediný koncert v Praze 31. ledna na Febiofestu.
Nanana se stále dobře prodává i když zažila i úrodnější období.
Skupina nasazuje do rádií nový singl - Drobná Paralela.
Chinaski nominovány do dvou hlavních kategorií Cen Akademie populární hudby - Skupina roku a Píseň roku (Klára)

Únor
Do hlasování Cen Akademie se vloudila drobná chybička, takže při prvním hlasování zvítězila Lucie spolu s Chinaski, ale nakonec bylo všechno jinak. 2. místo za Monkey Business a před Lucií.

Březen
Znovu se roztáčí kolotoč vystupování, i když v podobě: programu "Vinárna u Valdštejna" - série akustických koncertů. Jako hlavní host hrají Chinaski na benefičním koncertě v pražském Lucerna Music Baru - IN MUSIC - na podporu Pražských vozíčkářů (společně s Richardem Müllerem, Walk Choc Ice, Satelit Kanibal a dalšími).

Duben
Turné po Slovensku z toho tři koncerty společně s No Name. Paralela stoupá vzhůru až na své nejlepší umístění - 2.místo nejhranějších skladeb v českých rádiích. O skupině se v této době více píše, poskytuje rozhovory.

Květen
Společně s reklamní kampaní na Fantu umisťují Chinaski do českých rádií letní singl "Jsem mladý mám se dobře". Během turné po republice se zastavují na dobročinný koncert - tentokrát v keramické dílně Dětského centra v Topolanech.

Červen
Chinaski mají nové auto, teda spíš autobus: majitel autosalonu Pavel Exner k tomu uvedl pouze toto: "Volkswagen patří k nejúspěšnějším značkám českého trhu a je proto logické, že se rozhodl spolupracovat také se špičkou mezi českými kapelami." Skupina hraje na dobročinné akci Běh pro Paraple

Červenec
Turné po Slovensku

Srpen
Ukončení vydařeného turné koncertem v Pražském LMB Září Česká televize vysílá pořad na podporu Nadace Paraple. Skupina se stěhuje do studia a tvoří nové věci a předělává staré. Vzniká nová verze jedné starší písně - budoucího singlu

Říjen
A jedeme dál - další koncertní šňůra - sem tam i s No Name
A nový singl se již blíží.......

Listopad
A je tu již zmiňovaný singl........Strojvůdce
Kapela hraje jak zběsilá - ještě že tak MF Dnes otiskuje článek o kadeřnici roku Taťáně Klevetové, která na otázku kdo je jejím nejmilejším zákazníkem odpovídá: "Nejradši mám bubeníka ze skupiny Chinaski, ten řekne abych mu udělala na hlavě co chci, a když pak odchází, tak jen poznamená: Zase vypadám jako úchyl."

Prosinec
Záznam koncertu z Prahy LMB 13.12. made by Čt. Blíží se závěr roku a s tím i konec další úspěšné tour
Strojvůdce začíná pomalu ale jistě - 21.místo
Český Slavík - opět 5.místo
Klára - 7. nejhranější česká píseň uplynulého roku

2002

Leden
Čt vysílá pořad "Na plný pecky" se 40 minutovým záznamem vánočního koncertu v LMB
Jako své hosty má v soutěžní anketě časopisu ANNO P. Zuna Chinaski s písní Strojvůdce. Cenu předávají Michal a Marcela. Strojvůdce v lednu dosáhl svého maxima - 6.místo

Únor
V kapele dochází k personální změnám -Marcela Chmelířová, odchází, a novým členem skupiny se stává Ondřej Škoch, Štěpánův bratr. Kapela se stěhuje do zkušebny a studia, naplno se pracuje na nové desce - pracovní název Umělci z Prahy. Ze studia si občas odskočí do klubů a hrají jako Manon 15 (bratři Škochové a Michal s Petrem jako hosté).

Březen
Studiovou podobu pomalu dostávají první demonahrávky k novému albu

Duben
Michal s Petrem vystupují společně s Big Chees Band - swing a jazz 30. - 40. let
Akustické piditurné jako zkouška do studia.

Květen
Marathónské noci rádia City 93,7 s několika písněmi včetně první prezentace novinek Umělci z Prahy, Veselý Turista a Ondřej Škoch A velkou radost má LukaSH - jeho ChinaskiWeb se stal webem roku v rámci Českých internetových hudebních cen.

Červen
Něco málo koncertů samostatně i v rámci festivalů včetně vystoupení v rámci megakoncertu "Královny popu v opeře" - píseň Drobná paralela společně se Zuzanou Norisovou, ale hlavně studio.

Červenec
Nový singl z nové desky - Můj svět. Chinaski začínají zkoušet se "stálým hostem" klávesistou Karlem Heřmanem

Srpen
Dobročinné koncerty pro oběti povodní:
19.8. - koncert Nad vodou v LMB
Hroch hraje na vypůjčené bicí, zkušebnu v Holešovicích zaplavila voda, skupina se tam už nevrátí

Září
CD Originál konečně vychází.
26.9. novinářský křest CD provedený lyžařkou Katkou Neumannovou a skupinou No Name
Můj Svět je na 1.místě v IFPI TOP40
Animovaný videoklip Můj svět - režie Michal Podhradský, spolupráce Ivan Vít, animace Fáňa Váša, produkce Animation People, učinkují Fantomas, Che Guevara, Jáchym Grohman, a různé další celebrity - např. Chinaski

Říjen
5.10. Hvězdy na Vltavě - v rámci megashow Čt na podporu obyvatel postižených povodněmi
7.10. po několika nezbytných odkladech konečně vychází nová deska - ORIGINÁL
24.10. křest CD v LMB, kmotry se stali opět slovenští "bratři" z No Name. Rozjíždí se koncertní šňůra. Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR. Videoklip Můj svět boduje v Medůze

Listopad
Koncertní šňůra po českých luzích a hájích pokračuje, viz koncerty.

Prosinec
Na Vlastních Nohou - koncert pro děti ze škol postižených letními povodněmi. Nový singl Láskopad zajistil českou mediální kuriozitu - dva singly Chinaski v TOP 20.
Koncerty, koncerty, koncerty...za všechny koncert na Táborském náměstí (cca5000 diváků) a pražský vánoční koncert ve sportovní hale na Brumlovce, který byl týden dopředu vyprodán (přes2000 diváků)
Předání zlaté a platinové desky.
Český Slavík - tentokrát opravdu nečekané umístění - 5.místo

2003

Leden
Povánoční pauzička a pak pár koncertů. Součet za Originál Turné: téměř 43.000 diváků!

Únor
Láskopad se drží na špičce hitparády IFPI - 7.místo absolutně a nejhranější česká píseň.
Březen
20.3. hudební ceny Anděl 2003 - Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970

Duben
přípravy nové desky Best of...
Květen
přípravy nové desky Best of... úspěšně pokračují, zatím v kapele nedochází k žádným násilnostem
Červen velký koncert hvězd "Hvězdy na Vltavě" s účastí takových hvězd jako třeba Chinaski
singl "Dobrák od Kosti" se dere do popředí tabulek IFPI a úspěšně se zde drží až do konce srpna

Červenec - Srpen
festivalová vystoupení 19.8. 27.8. výlet do USA do Chicaga, koncert pro krajany za velkou louží

Září
vrchol letních koncertů - vydařené vystoupení v amfiteátru na zámku Konopiště společně s Lenkou Dusilovou a hudebním projektem Maya

Říjen
vychází deska toho nej od Chinaski "Premium 1993 - 2003", jejíž křest proběhl v Lucerna Music Baru 30.10.

Listopad
natáčení a dokončení a vypuštění klipu k písni 1970 do éteru

Prosinec
Český Slavík 2003 - Chinaski bodují čtvrtým místem
píseň "1970" se objevuje na špici žebříčku IFPI

2004

Leden
začíná se s přípravou a výrobou techniky a pomůcek k turné Premium Best of

Únor
album i singl jsou téměř na vrcholech svých žebříčků, deska se blíží, singl odchází

Březen
začíná turné Premium Best of koncertem v Ústí nad Labem. Jedná se o největší šňůru v historii kapely, objíždějí se pouze velké sportovní haly, účinkuje také předkapela Peha.
Koncerty jsou obohaceny o projekci a světelnou show.

Duben
Končí turné koncertem v Chomutově.
vychází nový singl "Možná"

Květen
natáčení klipu k písni "Možná"

Červen - Srpen
letní šňůra Open Air koncertů a vystoupení na festivalech (Okoř, Vizovice) výroba DVD a dětské pohádkové desky

Září
3.9. vystoupení v Londýně - Camden Town Hall
27.9. velký protestní koncert mnoha interpretů spojený s petiční akcí "S komunisty se nemluví"

Říjen
poslední dodělávky dvou nových projektů

Listopad
8.11. - vycházejí dětské Autopohádky, jejichž autorem je Jiří Marek, a jejichž výroby se kromě Chinaski účastnili i Jiří Lábus a Lucie Bílá. To vše proběhlo pod taktovkou Jana Jiráně.Deska obsahuje 3 pohádky ,namluvené členy kapely a zmíněnými hosty, a také 8 nových písní. 15.11 - vychází DVD "Docela Vydařenej Den", mapující jarní Premium Best of turné a představuje členy kapely v jiném světle než jsme byli doposud zvyklí a navíc vychází nový singl "Láska a jiná násilí"

Prosinec
9.12. křest obou nových desek v pražské Lucerně
Český Slavík 2004 - historický úspěch, 2. místo v kategorii skupina roku a 27. místo pana Michala Malátného v kategorii zpěvák roku

2005

Leden
skupina proměňuje dvě nominace ze čtyř na hudebních cenách Allianz Deska Roku. Konkrétně za nejhranějšího interpreta roku na českých rádiích a za nejhranější skladbu roku - za píseň "Možná"

Únor
nominace na Anděla za skupinu roku zůstala bohužel neproměněna :-(

Březen
začíná turné k desce Autopohádky, které potrvá až do dubna. Skupina hraje v malých divadlech, koncert má dvě části, v první je na programu Pohádka o Plivníkovi, pojednávající o tom, co všechno se může stát, když se řidič řádně nestará o své auto. Následuje akustický koncert kapely, v němž zazní všechno, co byste si přáli od Chinaski slyšet a navíc několik novinek z připravované desky.
České Internetové Hudební Ceny: vítězství v kategoriích kapela, DVD a web roku
ceny časopisu iReport Žebřík 2004: 2.místo mezi skupinami a 2 třetí místa: zpěvák a hit "Možná"
Duben přípravy nové desky
koncert Big Chess Bandu s hostem Michalem Malátným

Září
Singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V pondělí 26. 9. vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album Music Bar stalo s více než 23 000 prodanými nosiči platinovým.

Říjen
Deska Music Bar se po pouhém týdnu stala nejprodávanější deskou v české republice. Další zprávy:
1. místo v hitparádě Radio 2005 - Chinaski - Tabáček
1. místo v hitparádě IFPI TOP40 - Chinaski - Music Bar
1. místo v hitparádě ESO - Chinaski - Tabáček
1. místo v hitparádě T-Music - Chinaski - Tabáček
1. místo v Pepsi Chart na Evropě 2 - Chinaski - Tabáček...

Listopad
Startuje zatím největší turné v historii skupiny Chinaski, které vrcholí koncertem v pražské T-Mobile aréně. První polovinu tour vidělo odhadem 40.000 diváků, řada koncertů je vyprodána už v předprodeji.

Prosinec
Pokračuje velkolepé tažení Českem, T-Mobile aréna hlásí vyprodáno (15.000 diváků). Music bar tour tak vidělo odhadem přes 70.000 diváků. Host turné Zuzana Smatanová získává slovenského Zlatého slavíka. 10. prosince 2005 získávají zlatého Českého slavíka i Chinaski.

2006

Leden
Tabáček se stal druhou nejhranější písní ve slovenském éteru.
13. ledna 2006 – Natáčení videoklipu Vrchlabí pod režijním vedením Pavla Sadílka (Lenka Dusilová, Support Lesbiens, Richard Muller, Gaia Mesiah), kamera Jan J. Filip (Lucie Bílá, 100°, Wohnout, Lenka Dusilová, Gaia Mesiah). Singl Vrchlabí je nejhranějším česky zpívaným songem v tuzemských rádiích. 30. ledna 2006 - Album Music Bar se stalo nejprodávanější deskou roku 2005: 57 506 kupujících. Chinaski tak vyhráli nejen v kategorii hudebních skupin, ale i v celkovém pořadí prodejnosti za rok 2005.

Únor
Nominace na výroční ceny akademie populární hudby: Chinaski - Skladba roku, Skupina roku a Nejlepší rocková deska. Skuina si udělala dovolenou. Franta Táborský si dočasně odstěhoval studio do Lisabonu. Michal odjel poznávat Kavkaz a Kuži se vypravil vlakem přes Rumunsko, Turecko, Irán a Pákistán až do Indie.

Březen
Chinaski zvítězili v dalších anketách: v cenách Žebřík zvítězili v kategoriích „Skupina roku“ , „Album roku“ a“ Videoklipem roku“ se stal Tabáček. Ocenění získali také ve Volbách Rocku kategorie "Kapela roku" a také v Českých internetových hudebních cenách s Tabáčkem v kategorii "Hit roku".

Duben
Aktuální bestseller Musicbar vychází pod názvem Movie bar doplněný o DVD se záznamem Music bar tour a spoustu bonusového materiálu. Alba Music bar se zatím prodalo téměr 70.000 ks.

Květen
Skupina vyráží na Chinaski Music Bar Tour po Slovensku, hostem je skupina Cirkus. Turné vrcholí koncertem v Bratislavském Národním tenisovém centru, který navštívilo přes 3.000 diváků.

Termíny tour:
07.5. Nitra Park kultury a oddychu
09.5. Žilina Športová hala Borik
10.5. Ružomberok Športovná hala Koniareň
12.5. Bánská Bystrice Dom kultury
13.5. Košice športová hala Infinity
15.5. Žiar nad Hronom Dom kultury
16.5. Bratislava Národné tenisové centrum

Ve druhé půlce měsíce Chinaski odlétají na dvoutýdenní turné po USA. V období mezi 19. květnem a 2.červnem odehrají koncerty ve městech New York, Chicago, Atlanta, Denver, Los Angeles

Červen
Nejnovější videoklip Chinaski Vedoucí vstupuje 17. června do nejsledovanějších českých hitparád ESO a T-Music. Klip vznikl v produkci Animation People : režie Michal Podhradský, kamera Marko Simic, animace Prokop Bartoníček.
Skladba Tabáček se stala nejprodávanějším mobilním vyzváněním za rok 2005 ve Výročních cenách OSA.
Koncem června začíná velmi speciální turné po hradech a zámcích Čech a Moravy s názvem “Chinaski Music bar Open Tour 2006”.

Červenec
V anketě dětské televize JETIX Kids Awards skupina Chinaski s téměř dvojnásobným počtem hlasů zvítězila nad skupinou Kabát v kategorii Skupina roku.
Září
Píseň Vedoucí se stala absolutně nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru.

Říjen
Chinaski opět vyrazili do Londýna, aby 28.10. vystoupili v klubu Cargo. Vyprodáno.
21. října pokřtili Chinaski mládě žirafy v pražské zoo. Začíná Chinaski Music Club Tour – turné po těch nejlepších českých klubech.

Listopad
Chinaski Music Club Tour vrcholí dvojitě vyprodaným koncertem Lucerna Music baru.
Prosinec
Posledního chybějícího Slavíka si Chinaski doplnili do sbírky 9.12.2006, kdy získali bronzového Českého slavíka v kategorii skupin. Po vánocích skupina opět odletěla do USA, kde bylo naplánováno další americké klubové miniturné.
2007

Leden

Rok 2007 zahájili Chinaski koncertem v Chicagském Euro Clubu, na kterém jako host vystoupila i Zuzana Norisová. Den po návratu z USA Chinaski vystoupili na speciální přání Kateřiny Neumannové v pořadu TV Nova „Sportovec roku”. Se svým klipem Vedoucí bodují Chinaski v hitparádě MTV European's World Chart Express. Ke konci ledna se umístili na 10 místě!

Únor
Hudební ceny TV Óčko: další bronz do sbírky v kategorii skupina roku.
V cenách Akademie populární hudby "Deska roku 2006" Chinaski získali cenu za Nejhranějšího interpreta v českých rádiích.

Březen
Vrcholí přípravy na natáčení nové desky s pracovním názvem „7“ (jde o sedmou řadovou desku v diskografii Chinaski). Celkově je připraveno 36 písní, ze kterých do finále postupuje šestnáct. Rozhodnuto je i o osobě producenta - stává se jím opět Michal Dvořák z legendární Lucie, za přispění Milana Cimfeho.

Duben
Zkoušky, zkoušky, zkoušky – Chinaski pilují materiál na novou desku a začínají i přípravy na podzimní halové turné – hostem tour bude slovenský Zlatý slavík, skupina Desmod.

Květen
Chinaski koncertují českým a slovenským vojákům mise KFOR v kosovské Prištině.
V Nouzovském studiu SONO začíná natáčení dalšího alba Chinaski, ze které skupina opouští v jediném případě, a tím je focení s fotografem Ondřejem Pýchou. S Ondrou skupina fotila už na albech Dlouhej kouř a 1. signální, ale tentokrát se fotilo v ulicích Berlína.

Červen
Ve Výročních cenách OSA za rok 2006 se skladba Tabáček opět stala nejprodávanějším mobilním vyzváněním.
Pokračuje natáčení ve studiu SONO, během kterého Chinaski odehrají přímo v budově studia koncert s předpremiérou některých připravovaných novinek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář